התקנת מערכת סולארית

האנושות עמלה מזה שנים רבות על רתימה של קרני השמש לייצור חשמל ירוק וזול. כיום, כל אחד מאיתנו יכול ליהנות מההישגים, ולהתקין על הגג הבית מערכת סולארית לייצור חשמל ולחסוך באנרגיה ובכסף!

שימוש באנרגיה מתחדשת, הוא אחד מהעקרונות החשובים במלחמה נגד משבר האקלים. אחת הדרכים הנגישות כיום לרבים מאיתנו, היא התקנת מערכת סולארית על גג הבית או העסק, שתהפוך קרני שמש לחשמל.
 

ישראל היא למעשה חלוצה עולמית בנושא האנרגיה הסולארית, אם לוקחים בחשבון את דודי השמש לחימום מי המקלחת, המעטרים את מרבית גגותיה, אבל ההתקדמות בתחום, מאפשרת כיום לנצל את השמש לתצרוכת החשמל הביתית כולה.
 

התקנת פאנלים סולאריים בבתים רבים, תחסוך גם בייצור חשמל ממקורות מזהמים וגם בתשלומי החשמל. להתקנת המערכת יש עלויות והיא כרוכה לעיתים באישורי בנייה, אבל ההשקעה מחזירה את עצמה ומהר.

973bec1a-6b80-4adb-aa29-21df49f93357_edited_edited_edited_edited.jpg

מהי מערכת סולארית?

מערכת סולארית מורכבת מלוחות סולאריים, המופנים אל השמש וקולטים את הקרניים, לצד ממיר המתאים את הזרם החשמלי לדרישות הנכס. המרת אנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית, נעשית באמצעות תאים פוטו-וולטאיים.
 
כדי לעשות שימוש בזרם החשמלי להפעלת החשמל בבית או בעסק, יש להמיר אותו לזרם חליפין, באמצעות ממיר מתח. הזרם העודף שלא נוצל, יועבר אוטומטית לחברת החשמל.

המערכת מחוברת על ידי חברת החשמל למד דו-כיווני, המודד את כמות החשמל המיוצר על ידי המערכת והכמות שחברת החשמל משלימה, אם צריך. הזיכויים בחשבון החשמל, נעשים בשיטת "מונה נטו".

השלמות מחברת החשמל, יידרשו בתקופות של ימים סגריריים ומחסור בשמש, או כאשר צריכת החשמל הביתית גבוהה ממה שהמערכת מסוגלת לייצר.

למה התקנת מערכת סולארית בישראל משתלמת? 

מאחר שקרני שמש יש כאן בשפע, ישראל מתאימה לשימוש באנרגיה סולארית לייצור חשמל. הקרינה חזקה ושעות השמש הרבות, מאפשרים לייצר כאן חשמל בכמות כפולה ומשולשת, מרוב מדינות אירופה.
ולמרות זאת, כיום רק ל- 2.6% מייצור החשמל במשק הישראלי, אחראיות מערכות ירוקות, המונעות על ידי הרוח והשמש.

שימוש באנרגיה מתחדשת מקטין פליטת גזי חממה, המשתחררים בייצור החשמל המסורתי. מערכת סולארית ביתית ממוצעת של 10 קילוואט, על פני 100 מ"ר, תחסוך פליטת כ-10 טון פחמן דו-חמצני לאטמוספירה בשנה ו-250 טון, בכל חייה.

ישראל התחייבה ב-2015 בוועידת האקלים של האו"ם בפריז, להגיע ל-10% של חשמל ירוק עד 2020 וכיום יש גל של שינויים רגולטוריים, שנועדו להפוך התקנת מערכת סולארית למשתלמת עבור כלל תושבי ישראל.

kedma_cover_image_02.png

דרישות שטח להתקנת מערכת סולארית

התקנת מערכת סולארית אפשרית למעשה על שטח של כל גג פנוי, הן שטוח והן גג רעפים שיפועי. שטח של 60 מ"ר ומעלה, יאפשר מערכת שתחסוך אלפי שקלים בשנה.

בבחירת מיקום ופריסת המערכת על הגג, יש לוודא שהשטח נהנה מחשיפה מרבית לקרינת שמש ישירה, אינו מוצל על ידי בניינים או עצים ושהוא מוגן מפגיעת רוחות או צמחייה.

עדיף להתקין את הלוחות הסולאריים בזווית קבועה לכיוון דרום, שבו הקרינה חזקה יותר. היום ניתן גם למצוא לוחות סולאריים ממונעים, המתכווננים אוטומטית אל כיוון השמש. 

התקנת מערכת סולארית: התהליך המלא

בימינו, התקנת פנאלים סולאריים היא כבר לא משימה סבוכה ועתירת בירוקרטיה, אבל עדיין דורשת תכנון מדויק וביצוע קפדני.

בשלב הראשון, מבצע המתקין מדידות ראשוניות של השטח כדי לקבל נתונים לתכנון המערכת, אופן ההתקנה ומיקום הלוחות. הגורמים הנלקחים בחשבון הם כיווני השמש, גורמי ההצללה באזור, מיקום צנרת החשמל הקיימת בבית ומיקום ארונות החשמל.
 

התקנת מערכת סולארית הגדולה מ-50 קילוואט, מחייבת הגשת בקשה להיתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה. מערכות קטנות יותר נחשבות ל"בנייה קלה" ופטורות מהיתר, אך גם כאן, יש ליידע על כך את הוועדה לתכנון ובנייה ולהגיש בקשות לטופס 4 לחיבור לתשתיות החשמל והמים.
 

במקרים בהם נדרש היתר הבנייה, הוא יגיע תוך שלושה או ארבעה שבועות. בהמשך מגיעים נציגי חברת החשמל לפגישה עם מתקיני המערכת, להסדרת החיבור לרשת החשמל ומיקום הממירים והמונים הסולאריים, בהתאם לחוק החשמל.

כמה זמן אורכת התקנת מערכת סולארית?

התקנת מערכת סולארית מתבצעת על ידי צוות של חשמלאי מורשה ומהנדס חשמל. זמן ההתקנה משתנה בהתאם לתנאים ולגודל המערכת. התקנת מערכת סולארית של 50 קילוואט ויותר, תימשך כשמונה ימים. התקנת מערכת סולארית קטנה יותר, תימשך כחמישה ימים בלבד.
 

עם סיום ההתקנה, תתבצע כאמור בדיקה של המערכת על ידי נציגי חברת החשמל, בנוכחות החשמלאי והמהנדס המתקינים. אישור חברת החשמל על תקינות המערכת יעבור למשרד התשתיות, שם יירשם בעל המערכת כיצרן אנרגיה, חברת החשמל תתקין מונה ייצור ותחבר את המערכת הסולארית לרשת החשמל הארצית.
 

עכשיו אפשר להתחיל לייצר חשמל "תוצרת בית", להפעלת כל המכשור החשמלי הביתי ולצפות כיצד הסכומים על חשבונות החשמל, מצטמקים.

איך מרוויחים מהתקנת מערכת סולארית? 

עלות התקנת מערכת סולארית משתנה בהתאם לצרכי הלקוח ותנאי השטח, אבל ברוב המערכות הביתיות (100 מ"ר בממוצע), היא עומדת על סכום השקעה של כ-50,000-70,000 שקלים.
 

גם אם הסכום מרתיע, יש לדעת שההשקעה תוחזר כבר כעבור שנים ספורות. התקנת מערכת סולארית של 10 מ"ר, תניב חיסכון של 912 שקלים בשנה. בכל שנות פעילותה, כ-25-30 שנה, היא תחסוך 220,000-270,000 שקלים.
 

בנוסף, ההכנסות השנתיות של בעל המערכת מיצירת החשמל הביתי פטורות ממס, עד לתקרה של 24,000 שקלים והוא לא מחויב בדיווח למע"מ או בתשלום ארנונה עבור המערכת.
 

יש לדעת שבזמני עומס ברשת החשמל, בימים קרים או חמים במיוחד, התעריף שבעל המערכת יקבל עבור הזרמת חשמל למערכת, יהיה גבוה יותר. כך גם במקרים בהם תעריפי החשמל יעלו מסיבה כלשהי.

תוחלת החיים של מערכת סולארית

הבלאי הטבעי של פאנלים סולאריים, עומד על כחצי אחוז בשנה, כלומר, גם 30 שנה לאחר שהותקנה, המערכת תמשיך לייצר חשמל בהיקף של 85% מהתפוקה ההתחלתית, אך מדובר בהערכה משוערת. 
כיום לא ניתן עדיין להעריך בוודאות את תוחלת חייהן של מערכות סולאריות, כי הטכנולוגיה צעירה ורוב המערכות הקיימות לא הגיעו אף ל-20 שנה. 

איך מתחזקים מערכת סולארית? 

הבלאי המשמעותי ביותר לרכיבי המערכת הסולארית, נגרם מפגיעות פיזיות כמו שריטות, מכות או הצטברות לכלוך. התחזוקה נועדה למנוע או לטפל בנזקים כאלה, כלומר וכוללת ניקוי של הלוחות מדי שישה חודשים וטיפול בסוללה, הממיר ורכיבי הבקרה של המערכת, מדי חמש או עשר שנים.
מידע על תקלות או ירידה בביצועי המערכת, ניתן לקבל ישירות לטלפון הנייד באמצעות מערכות משוב ובקרה.