מערכות סולאריות

רגע לפני שנספר לכם כיצד פועלת מערכת סולארית אתם צריכים להבין מהו מקור הכוח שלה. כפי שחלקכם ודאי יודעים, מקור האנרגיה של מערכות סולאריות הוא לא אחר מהשמש של כדור הארץ.

 

במהלך תהליך ההיתוך המתמשך שעוברת השמש, היא פולטת לכדור הארץ יחידות קטנות של אנרגיה העונות לשם "פוטונים", הפוטונים הללו עוברים כ-150 מיליון קילומטרים עד שהם מגיעים אל כדור הארץ, הם עושים זאת בפחות מתשע דקות.

 

בכל שעה שחולפת כמות הפוטונים אשר מגיעה אל כדור הארץ מספיקה כדי להפיק כמות של חשמל סולארי אשר יספיק למלא את כל צרכי האנרגיה של העולם במשך שנה שלמה. כיום, הייצור של חשמל סולארי במדינת ישראל אינו לוקח חלק גדול בייצור האנרגיה בישראל, הייצור של חשמל סולארי במדינת ישראל לא גדול יותר מ-3% מסך האנרגיה המיוצרת במדינת ישראל.

 

הטכנולוגיה של הפאנלים הסולאריים משתדרגת משנה לשנה ונכון להיום המחיר שנגבה על שירות של התקנת מערכות סולאריות הוא משתלם יחסית לתעריף החשמל הביתי ולחיסכון העצום שהוא טומן בחובו.

כיצד פועלת מערכת סולארית?

מערכת סולארית פועלת באופן הבא: כאשר פוטונים מגיעים אל התא הסולארי ונוגעים בו, משתחררים אלקטרונים מן האטומים של הפוטונים. כאשר מחברים מוליכים לשני הצדדים של התא - אחד לצד החיובי ואחד לצד השלילי, נוצר מעגל חשמלי.

 

תנועת האלקטרונים בתוך מעגל חשמלי יוצרת זרם חשמלי, הזרם החשמלי שנוצר חזק מספיק כדי לשמש אותנו לצרכים שונים בביתנו. על ידי חיבור של מספר תאים סולריים ניתן ליצור פאנל סולארי, על ידי חיבור של מספר פאנלים סולאריים ניתן ליצור מערכת סולארית. ככל שכמות הפאנלים המחוברת יחדיו היא גדולה יותר, כך כמות האנרגיה המיוצרת תהיה גדולה יותר.

היתרונות של אנרגיה סולארית

אין ספק כי להפקת אנרגיה סולארית יש יתרונות רבים ומגוונים, הבאנו לכם חלק מהיתרונות הללו:

1. מקור אנרגיה אינסופי 

בשונה ממקורות אנרגיה ידועים בכדור הארץ אשר הולכים ונעלמים כמו נפט למשל, השמש עתידה להישאר לעוד מיליארדים של שנים והאנרגיה שלה קיימת בכמויות עצומות. כלומר מדובר במקור אנרגיה שלא נגמר לעולם. 

2. חיסכון במשאבים יקרים

מרבית השיטות הקיימות כיום לייצור של חשמל מצריכות שימוש במשאבי קרקע גדולים על מנת להקים תחנות כוח עליהם, ייצור של אנרגיה סולארית אינו מצריך משאבי קרקע, ניתן להשתמש במבנים שקיימים כבר. אפשר להתקין מערכות סולאריות אשר מפיקות חשמל על גגות של בניינים ומבנים קיימים. 

3. שמירה על איכות הסביבה

כולנו שמענו לפחות פעם אחת בחיינו על המושג "שינוי אקלים", מושג זה אומר כי הטמפרטורה של כדור הארץ עליו אנו חיים עולה בכל שנה ושנה באופן קבוע.

 

ההתחממות העקבית של כדור הארץ מלווה במגוון רחב של השפעות שליליות קיצוניות על כדור הארץ כולו - תופעת שינוי האקלים מובילה למקרי טבע קיצוניים כמו למשל: צונאמי או סופות הוריקן בשכיחות גבוהה יותר, בכל שנה הקרחונים נמסים יותר ויותר והם עלולים להציף עיירות שלמות ולשנות את פני היבשת, מקורות מים חשובים ורבים ממשיכים להיעלם מדי שנה ומינים רבים של בעלי חיים ממשיכים להיעלם כאילו לא היו קיימים מעולם. 

מרבית הדלקים בהם אנו משתמשים להפקת אנרגיה כיום הם מזהמים, מפיצים מחלות ומוסיפים להתחממות הגלובלית של כדור הארץ, לעומת זאת אנרגיה סולארית היא אנרגיה ירוקה ונקייה והיא אינה מזהמת כלל את כדור הארץ ואינה מוסיפה להתחממות הגלובלית. אנשים רבים מאמינים שיתרון זה הוא היתרון המשמעותי ביותר של שימוש במערכות סולאריות לצורך ייצור אנרגיה.

מערכות סולאריות בתור מקור הכנסה

מערכות סולאריות יכולות להוות מקור הכנסה צדדי לאנשים רבים. כך למשל אדם אשר ברשותו יש מחסן יכול להתקין על גג המחסן שלו מערכת סולארית ולמכור את החשמל המיוצר לחברת החשמל הארצית. 

אין תלות בגורמים חיצוניים

למדינות רבות בעולם אין מספיק משאבים כדי לייצר אנרגיה בכמות מספקת, כך הייתה מדינת ישראל עד שהיא גילתה את מאגרי הגז שלה, אותן מדינות בעלות מחסור במשאבים יכולות להשתמש באנרגיה של השמש כדי לייצר חשמל, באופן הזה המדינות הללו אינן צריכות להיות תלויות בייבוא דלקים ממדינות אחרות כדי להפיק חשמל. 

מהו גג סולארי ומה דרישות השטח בשבילו?

בגדול, קיימת אפשרות להתקין מערכת סולארית על כל גג בעל שטח פנוי, אך ניתן לחסוך סכומים של אלפי שקלים בשנה אם גודלו של הגג הוא גדול יותר מ-60 מטרים רבועים. קיימים מספר פרמטרים אליהם חשוב להתייחס בעת התקנת מערכת גג סולארי על לגג הנכס אשר נמצא ברשותכם

 

להלן הפרמטרים החשובים ביותר:

1. חשיפה מקסימלית במינימום סיכון

המערכת הסולארית אותה אתם מתקינים צריכה להיות חשופה ככל האפשר לקרינה של השמש, אך בו זמנית חשוב מאוד שהמערכת אינה תהיה חשופה יתר על המידה למפגעים של מזג האוויר. 

2. המיקום האפקטיבי ביותר

מומלץ לחשב מהי הזווית הטובה ביותר להתקנת הלוחות הסולאריים ומהו המיקום האידיאלי בשבילם, המטרה היא שלא יהיה צל על הלוחות הסולאריים, הצל יכול להגיע ממבנים סמוכים, מעצים הנמצאים בסביבת הנכס וגורמים סביבתיים אחרים.

 

אם קיימת אפשרות להתקין את הלוחות הסולאריים כאשר הם פונים לכיוון דרום, זה המצב האידיאלי, כאשר הלוחות פונים לכיוון דרום הקרינה שהם מקבלים היא החזקה ביותר ובאופן הזה המערכת הסולארית הופכת להיות אפקטיבית יותר. 

כדי לשמור על המערכת מפני פגיעות פיזיות, אנו ממליצים לכם לא למקם את הלוחות הסולאריים קרוב לעצים שהענפים שלהם עלולים לשרוט את הלוחות הסולאריים ולפגוע בהם, כמו כן מומלץ לא למקם את הלוחות הסולאריים בנקודה בה רוח עוצמתית עלולה לפגוע בהם.

לוחות סולאריים מסתובבים

כיום ניתן למצוא בשוק הישראלי לוחות סולאריים מסתובבים אשר עוקבים אחר התנועה של השמש בזכות מנוע שמותקן בהם, הלוחות הסולאריים הללו הם בעלי רמת עמידות נמוכה ולכן הם אינם מומלצים למרבית הלקוחות. ברוב המקרים יהיה עדיף לבחור בלוחות סולאריים נייחים מאשר לוחות סולאריים מסתובבים. 


כל הנקודות שצוינו לעיל, תקפות לגבי התקנה של מערכות סולאריות על גגות שטוחים וגם על גגות רעפים. נכון להיום, חלק גדול מאוד מן המערכות הסולאריות הביתיות בישראל מותקנות על גבי גגות עשויים רעפים, במקרים מסוימים גגות רעפים דורשים שטח קטן יותר של מערכת כדי לייצר את אותה כמות חשמל שתייצר מערכת סולארית גדולה יותר על גבי גג שטוח. 

בנוסף על כך, כיום קיימת האפשרות להתקין מערכת סולארית על כל סוג של גג, לא משנה מהם המרכיבים שלו, מלבד גג העשוי אסבסט. 

כדאיות מערכת סולארית ביתית

אחד היתרונות הגדולים ביותר של מערכת סולארית ביתית הוא החיסכון הכספי המשמעותי בשימוש במערכת.

לאורך כל תקופת החיים של המערכת הסולארית הביתית (תקופת החיים של מערכת סולארית ביתית נעה בין 25 שנים ל-30 שנים) היא צפויה לחסוך לנו סכומים כספיים בשווי של 220 אלף שקלים ועד 270 אלף שקלים, סכומי הכסף הללו היו מתבזבזים על חשמל ללא המערכת הסולארית הביתית.