חיפוש

הכר את המערכת..#1

עודכן ב: 17 דצמ 2020

בלוג חדש נפתח אצלנו, ושמו הכר את המערכת.

בבלוג הזה נעבור על כל חלקי המערכת בין אם בנתונים פיזיים, באישורים אשר צריך להמציא או בסטנדרטים אשר יביאו למימוש הפוטנציאל של מערכות סולארי ביתי או מערכות סולארי לעסקים על גגכם.

היום על הפרק, סוגי הגגות בהם נערכות התקנות של מערכת סולארית; בטון, רעפים, איסכורית או משולב.

כל סוג גג מביא עמו תכנית ביצוע שונה במקצת, כאשר תמיד בראש סדר העדיפויות הדגש הוא על העמדה נכונה ובטוחה של הפאנלים בזווית אידיאלית לכיוון השמש.

מפנה הגג (הכיוון אליו פונה הגג) הוא נקודת עניין ראשונה בפרויקט, עוד לפני גודל הגג והסוג אליו משתייך. על מנת להביא למימוש פוטנציאל אנרגטי, נבין את מסלול השמש: השמש זורחת במזרח ושוקעת במערב. מפנה הגג האידיאלי הוא דרומי, את זה ניתן להסיק מהעובדה שכשהשמש בשיא כוחה (שעות הצהריים עד אחר הצהריים) מיקומה של השמש על מסלולה היומי הוא בדרום, כלומר כשהכי חם - המערכת תתקרב לייצור במלוא הפוטנציאל.

גג מזרחי הוא השני במדד האופטימליות, והשלישי הוא המערבי. השמש בבוקר יותר אפקטיבית מאשר בערב לכן מזרח עדיף על מערב אם כי ההבדל ביניהם הוא באחוזים בודדים. אחרון בסולם הוא הכיוון הצפוני, השמש אף פעם לא ישירה על גג בעל מפנה צפוני, אבל זה לא אומר שמערכת שפונה צפונה לא מייצרת חשמל כלל. במקרה של מפנה צפוני מימוש הפוטנציאל הוא כמעט בלתי אפשרי אך עדיין יכול להיות כלכלי אם המערכת מספיק גדולה.


נעבור לסוגי הגגות הנפוצים בארצנו ליישום מערכות סולאריות:


· גג בטון - במקרה הזה נוכל לבחור את המפנה שכן גג הבטון הוא שטוח ובעזרת בסיס המערכת (הקונסטרוקציה - הסבר מפורט בפרק 2) נפנה את הפאנלים לכיוון דרום כאשר נאלץ את גבולות המערכת לפי מתאר הגג. בגג מסוג זה נחבר את תשתית המערכת ללבנות בטון אשר מונחות על מרבדי זפת, על מנת לשמור על האיטום של הגג.( התמונה צולמה באחד מהאתרים המסחריים בשיתוף עם חברת אלקטרה )

· גג רעפים - גגות מסוג זה ״מאלצים״ אותנו למפנה נתון, לא נוכל לשנות את כיוון הפאנלים. הקונסטרוקציה על גג רעפים מקבילה לשיפועו של הגג כך שהפאנלים מכסים את הרעפים ולא משנים את צורתו של הגג יותר מדי. בגג כזה החיבור מתבסס על תשתית הגג עצמו, ישנו מתאם מברזל (הוק – וו)אשר נשען על הקורות שמחזיקות את הרעפים.( התמונה נלקחה מפרויקט ביתי של קדמה ברחובות )


· גג איסכורית (או פאנל מבודד, בניה קלה) - כאשר מגיעים לגג מסוג זה צריך להתחשב בזווית הגג, אם הזווית לא מגיעה ל-10 מעלות נגביר את השיפוע בעזרת הקונסטרוקציה. החיבור לגג מסוג זה הוא בעזרת ברגים קודחים אשר מוברגים אל הקורות התומכות בגג.( התמונה צולמה באחד מהאתרים המסחריים בשיתוף עם חברת אלקטרה )


· גג משולב - גג המכיל יותר מסוג אחד מהנ״ל, במקרה זה כל חלק יקבל קונסטרוקציה שונה בהתאם להסבר בסעיפים הקודמים, לדוגמא: בית עם גג בטון וגג איסכורית במרפסת.חשוב לציין שיש כל הזמן פיתוחים ואמצעים משלימים להתמודדות עם גגות מסוגים אחרים גם כן, ואנחנו בקדמה לא מפחדים מאתגרים.

עד כאן בחלק הראשון של סדרת המאמרים החדשה שלנו, נשמח שתקראו, מה שלא תבינו אנו כאן לענות לשאלותיכם. צרו קשר ונוכל לעזור לכם בדרך למערכת סולארית והכנסה פסיבית ל-25 השנים הקרובות.69 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול