חיפוש

פאנלים סולאריים | הכר את המערכת הסולארית - פרק 4

עודכן: 10 במאי

תוכן עניינים:בחלק זה של הבלוג נדבר על החלק הכי בולט לעין במערכות סולאריות, הפאנלים הסולאריים!

הפאנל הסולארי שאנו מכירים כיום הוא שדרוג משודרג לעומת הפאנל הראשוני בו השתמשו בעבר. בראשיתו של תחום הסולארי (סביבות שנת 2008) עלות המערכות הייתה גבוהה ביחס לתמורה, ועל כן התעריף היה גבוה בהרבה מהיום. כ-2 ש"ח ל-1 קילו וואט (KW) בעבר, כיום כ-0.45 ש"ח ל-1 KW (תעריף עבור גודל מערכת ביתית כ-15 KW).


ברגע שהחברות הגדולות סיימו את שלבי הפיתוח הראשוני, שיפור ושדרוג הפאנלים הסולאריים נהיה להרבה יותר זול, בעיקר בגלל כניסת החברות הסיניות לשוק. לצורך השוואה, מערכת סולארית ביתית שהיום עולה בין 60,000 ל-80,000 ש"ח, לפני כעשור הייתה עולה עד פי 6 !


איך עובדים הפאנלים הסולאריים?


הפאנל הסולארי בנוי מתאים פוטו-וולטאים (תא שמש). תאי סיליקון שבבי אשר מופרדים בסרט מוליך למחצה המחובר בין שתי אלקטרודות. ברגע שהפאנל נחשף לקרני שמש ישירות, האלקטרונים שבתא ניתקים ומתחילים לזוז, התוצר מהתהליך הוא חשמל בזרם ישיר (זרם ישיר - DC).


כמות האנרגיה המגיעה מהשמש היא גדולה מאוד והפאנל אינו יכול לתרגם את כל האנרגיה וכאן נכנס המושג ניצולת. ניצולת היא אחוז האנרגיה המופק לחשמל מסך האנרגיה המגיעה מהשמש. הניצולת בפאנלים סולאריים המשווקים כיום היא באיזור ה-20% (גם בתחום הזה היה שיפור, בתחילת עידן הסולארי הניצולת הייתה קרובה ל-10%).


ברגע שבתוכנית המערכת קיימים יותר מ-23 פאנלים, נפצל את סך הפאנלים לשני מעגלים שווים (הבדל של אחד הוא זניח, לדוגמה: במערכת של 29 פאנלים החלוקה תהיה: 15 במעגל אחד ו- 14 בשני).


מיקום הפאנל על הקונסטרוקציה הוא חלק מאוד חשוב, שכן הוא נותן את הפנים למערכת. בגג רעפים הפאנלים יקבילו לקווי המתאר של הגג, ואילו בגגות בטון ואיסכורית הפאנלים יחוברו בזווית בין 5 ל-10 מעלות על מנת ליצור זווית אידיאלית למסלול השמש. את הפאנל נחבר אל הקושרות (עיין בפרק 2 של הבלוג) בשני סוגי מחברים:


מהדק פאנל כפול

נקרא גם אומגה - מהדק זה מתחלק לשתי גרסאות:

  • הראשונה תפקידה הידוק שני פאנלים צמודים באותה שורה.

מחבר לפאנלים סולאריים

  • השנייה, בנוסף להידוק הפאנלים הצמודים, גם מאריקה את שני הפאנלים אותם היא מהדקת. (כמו שהוסבר בפרק 3 בבלוג, בנושא ההארקה)

מחבר הארקה לפאנלים סולאריים

מהדק קצה

נקרא גם זד (כמו האות האנגלית) - מהדק זה בנוי על מנת לתפוס פאנל בודד, כלומר הוא ימוקם בשני קצוות השורה או על פאנל בודד משני צדדיו.

מחבר קצה לפאנלים סולאריים

במקרה של פאנל בודד עם מהדקי קצה בשני צדדיו, נעביר כבל הארקה ממסגרת הפאנל אל קו ההארקה העובר על הגג.פאנל סולארי


כבר בשלב התוכנית יחושב המרווח בין השורות, על מנת למנוע הצללה ולאפשר מעבר לתחזוקה וניקיון. יש להוסיף כי המעברים הם חלק מהתקינה בארץ ובעולם. מעבר לתקנים, הצללה על הפאנל תפגע בתפוקת המערכת.


יישור השורות של הפאנלים הוא אמנם נושא של אסתטיקה טהורה, שורה אשר יושבת "עקום" תספק את אותה התפוקה של שורה ישרה, אך כולם יודעים שסימטריה עושה את ההבדל.


לאחר שמיקמנו את הפאנלים על פי התוכנית, נחבר אותם אל האופטימייזרים אשר יוליכו את החשמל בשני מעגלים נפרדים אל קופסאת ה-DC.


מערכת סולארית - אופטימייזר

ברגע שמיקמנו, חיברנו, בדקנו מתח בשני המעגלים, וסגרנו את כל התעלות במכסים ושילוטים, סיימנו את העבודה על הגג. כל שנשאר להשלים זה את עמדת הממיר, עליה נדבר בקטע הבא..


תודה על הקריאה, מקווים שתרמנו לכם.


מעוניינים במערכת סולארית ביתית אצלכם בבית? צרו איתנו קשר עוד היום!


136 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול