חיפוש

הסבר על מכסות סולאריות לשנת 2022 כל מה שצריך לדעת

עודכן: 10 במאי

בשנת 1998 התקבלה בממשלה החלטה "לפעול לקידום פיתוח טכנולוגיות לניצול יעיל של אנרגיות חלופיות ועל ידי כך להפחית התלות בדלק מיובא ולהקטין את זיהום הסביבה." מאז ועד היום עברו הרבה מים בנהר המשק הסולארי.


4 שנים לאחר מכן ב2002 קבעה ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה לפיה יש "לעודד את הקמתם והפעלתם של מתקני חשמל ותחנות כוח שפועלות באמצעות אנרגיות מתחדשות על ידי יצרני חשמל פרטיים וחברת החשמל". בנוסף, נקבעו יעדים להיקף ייצור חשמל באנרגיות מתחדשות: בשנת 2007 יופקו לפחות 2% מהחשמל המסופק לצרכנים על ידי מתקני אנרגיה מתחדשת.


*בשנת 2008 בחודש יוני אישרה רשות החשמל תקנות ראשוניות שעוסקות בייצור חשמל על ידי מתקנים פוטו וואלטים, רשות החשמל וממשלת ישראל הבינו שהטכנולוגיה החדשה יכולה לייצר שינוי בדומה לדודי השמש שפעלו מעל ל50 שנה ושינו את גגות הבתים במדינת ישראל.


*מדינת ישראל הבינה שיש צורך בשינוי המערך הקיים וכדי לעודד את האוכלוסייה בהקמת מתקנים פרטיים ומסחריים לאנרגיה סולארית קבעה מכסות תשלום שחברת החשמל תשלם על כל קילוואט שמייצרת המערכת שעל גג הבית או העסק.

מתוך: תכנית התמריצים למתקנים פוטו-וולטאים ל, קרסקי 2010

המכסה הראשונה שנקבעה בשנת 2008 - נקבעה לפי חישוב של גודל המערכת בתחילת התהליך נקבע תעריף של 1.97 ₪ לקוט"ש מוזרם מ15 קוט"ש ועד 50 קוט"ש בהתאמה , אך המכסה שנקבעה למתקנים מסחריים נגמרה תוך כמה ימים ונקבעה מכסה רק למתקנים פרטיים במחיר 2.04 שקל לקוט"ש! מכיוון שהחשמל נמכר לצרכנים במחיר של כחצי ש"ח לקוט"ש, היה מדובר בסבסוד של כ-1.54 ש"ח לקוט"ש לשם השוואה מחיר שגובה פי 4 ממה שנקבע במכסה האחרונה בשנת 2018 שהוא 48 אגורות.

העיקרון הגדול של המכסות הסולאריות עבד אך כדי לעמוד ביעדים לאנרגיות מתחדשות שהקציבה הממשלה היה צורך בשינוי המערך ותיאום עם חברת חשמל ורשות החשמל שהערימו קשיים על הצרכנים הפרטיים חברת חשמל לא ידעה לעמוד מול כמות חיבורי המערכות ו ועומס על מערכות באזורים שונים.


מתוך : מצגת 2018 מכסות שקבעה הממשלה ומימושן רשות החשמל


ההבדל בין האסדרה הנוכחית לאסדרה בעבר

בעבר קיבלו פי 4 יותר כסף אך הדרך להשגת אישור לבניית מערכת לא היה נוח כמו היום: בעבר היה היטלי השבחה על הקרקע וכל בית שרצה מערכת חויב לפתוח תיק במס הכנסה, הבירוקרטיה הייתה מאוד מסובכת, חברת חשמל הרימה קשיים וביקשה החלפת מונה בכל בית ותנאי המימון מהבנקים לא היו טובים כמו היום והבנקים היו מאפשרים רק 50% מעלות המערכת שהיום אפשר לקבל כבר 100% מימון מהבנקים המובילים במשק. כל הקשיים והבירוקרטיה נפתרו בשנים האחרונות וכיום פשוט מאוד לעבור לסולארי.

ההבדלים בין האסדרה הישנה לחדשה:


בתאריך 22.3.2018. נקבעה האסדרה החדשה של 300 מגה ווא"ט לשילוב מתקנים קטנים ובינוניים:

48 אג' לקוט"ש עבור הקצאה של 50 מגוו"ט למתקנים בהספק הנמוך מ- 15 קוו"ט

45 אג' לקוט"ש למכסה של 250 מגוו"ט למתקנים בהספק העולה על 15 קוו"ט ואינו עולה על 100 קווט"ש. תאריך ההסדרה היה אמור להיגמר ביולי 2020 אך בגלל אי עמידה ביעדים הוארכה עד שנת 2021 גם מי שאינו יספיק לבנות עד שנת 2021 יכול להירשם ולקבל את התעריף לאסדרה מומלץ

להירשם בלינק הבא :

https://www.iec.co.il/pv/pages/photovoltaicinstallationssmallwindturbines.aspx

רשות החשמל לא פרסמה מה תהיה האסדרה החדשה ומה התעריף החדש שיקבע ולאיזה גודל מערכות, אך חלק מהמומחים טוענים שבמקרה הטוב ההסדרה תרד ל45 אגורות למערכות קטנות ובמקרה הגרוע תגיע ל26-30 אגורות לקוט"ש מה שבטוח שכדאי לעמוד ביעדים שנקבעו לשנים הבאות חברת החשמל תצטרך להגביר את קצב החיבורים והחלפת התשתיות שבחלק מהיישובים בארץ לא עומדת במעבר לאנרגיה סולארית.


מעוניינים במערכת סולארית מסחרית על גג העסק? צרו איתנו קשר עוד היום!


241 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול